صفحه نخست | درباره ما | معرفی محصول | ثبت سفارش | همکاری | تماس
رونمایی از soc بومی توسط وزیر ICT

 ششمین سمپوزیم بین‌المللی مخابرات (IST 2012) از تاریخ ۱۶ لغایت ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۱ در محل  پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات  برگزار گردید. در نمایشگاه این سمپوزیوم دستاوردهای پژوهشی مورد حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در معرض نمایش بازدیدکندگان قرار گرفت. گروه مشارکت AIP نیز با برپایی غرفه‌ای در این نمایشگاه حضور داشت. در این نمایشگاه، نسخه اولیه  سامانه مرکز عملیات امنیت (SOC) بومی، حاصل تلاش این گروه مشارکت که با سرمایه گذاری و نظارت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شد، برای اولین بار در کشور با حضور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای دکتر تقی پور و جمعی از مدیران ارشد وزارت‌خانه رونمایی گردید. همچنین در طی سه روز برگزاری نمایشگاه بسیاری ازمدیران فعال در حوزه  ICT کشور از سامانه مرکز عملیات امنیت بومی بازدید داشتند.
در این نمایشگاه با استفاده از چند سرور و نمایشگر، نسخه اولیه سامانه در محل غرفه مرکز عملیات امنیت بومی  نصب و راه اندازی گردید و علمکرد سامانه  با استفاده از داده‌های ورودی از ترافیک شبکه دانشگاه صنعتی اصفهان مورد نمایش قرار گرفت. کلیه کارکردهای سامانه از جمله قابلیت‌های حسگر تشخیص نفوذ، دریافت و نرمال سازی رویدادها، آرشیو و تولید آمار،  تحلیل و همبستگی‌سنجی و واکنش به حوادث  برای بازدیدکنندگان نمایش داده شد.
همچنبن مقالات ارائه شده توسط محقیقن گروه مشارکت در این سمپوزیم پذیرفته و ارائه شدند:

A comprehensive classification of incident handling information
A comprehensive semi-automated incident handling workflow

انعکاس این مطلب در سایت‌های خبری:
واحد مرکزی خبر: رونمایی از نسخه اولیه مرکز عملیات امنیت بومی
خبرگزاری فارس: نخستین مرکز بومی عملیات امنیت رونمائی شد
مهندس نیوز:  رونمایی از اولین سامانه SOC ملی
تلنا:‌  نسخه اول مرکزعملیات امنیت بومی رونمایی شد
ایتنا: رونمایی از اولین سامانه SOC ملی در حاشیه ششمین سمپوزیم بین‌المللی مخابرات

انعکاس این مطلب در سایت‌های مرتبط:
پژوهشگاه فضای مجازی: در حاشیه سمپوزیوم IST2012 از نسخه اولیه مرکز عملیات امنیت بومی رونمایی شد
شرکت ایریسا: رونمایی از نسخه اولیه مرکز عملیات امنیت بومی کشور (SOC) توسط وزیر محترم فنآوری اطلاعات و ارتباطات

شرکت مهندسی امن گستر پیام پرداز(سهامی خاص) یکی از شرکتهای زیر مجموعه  گروه شرکت‌های پیام پرداز بوده که  از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز نموده است. هدف از تاسیس این شرکت ارائه خدمات نوین امنیت سایبری مبتنی بر محصولات بومی در صنعت افتا می‌باشد. مطالعات اولیه پروژه مرکز عملیات امنیت بومی از سال ۱۳۸۸ در گروه‌ مشارکت AIP آغاز و سپس با برنده شدن این گروه در مناقصه «پروژه طراحی و راه‌اندازی مرکز عملیات امنیت» موسسه تحقیقات ارتباطات و فنآوری اطلاعات ادامه یافت. طراحی و تولید این محصول با صرف بیش از ۱۲۰ هزار نفر ساعت وقت مفید و تحت نظارت فنی پژوهشکده امنیت، پژوهشگاه فضای مجازی و با سرمایه‌گذاری پژوهشگاه فضای مجازی به اتمام رسیده و هیچگونه وابستگی به محصولات تجاری یا متن باز خارجی ندارد. شرکت مهندسی امن گستر پیام پرداز از ابتدای سال ۱۳۹۲ آماده سازی محصول این پروژه برای عرضه تجاری، توسعه و پشتیبانی فنی آن را در دستور کار خود قرار داده و محصول نهایی با نام تجاری راوین به بازار عرضه شده است.